Skip Global Navigation to Main Content
Skip Breadcrumb Navigation
About Us

List of U.S. Ambassadors to Cambodia

  • William E. Todd
    William E. Todd

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: April 2, 2012
    Presentation of Credentials: June 8, 2012
    Termination of Mission: Left post August 14, 2015 

  • Carol A. Rodley
    Carol A. Rodley

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: October 24, 2008
    Presentation of Credentials: January 20, 2009
    Termination of Mission: Left post September 29, 2011 

  • Joseph A. Mussomeli
    Joseph A. Mussomeli

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: June 27, 2005
    Presentation of Credentials: September 22, 2005
    Termination of Mission: Left post August, 2008 

  • Charles A. Ray
    Charles A. Ray

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: November 15, 2002
    Presentation of Credentials: January 4, 2003
    Termination of Mission: Left post July 11, 2005 

  • Ken M. Wiedemann
    Kent M. Wiedemann

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: June 7, 1999
    Presentation of Credentials: August 31, 1999
    Termination of Mission: Left post May 16, 2002 

  • Kenneth M. Quinn
    Kenneth M. Quinn

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: December 12, 1995
    Presentation of Credentials: March 28, 1996
    Termination of Mission: Left post July 25, 1999 

  • Charles H. Twining
    Charles H. Twining

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: May 13, 1994
    Presentation of Credentials: May 17, 1994
    Termination of Mission: Left post November 20, 1995 

  • John G. Dean

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: March 14, 1974
    Presentation of Credentials: April 3, 1974
    Termination of Mission: Left post April 12, 1975
    Note: Commissioned to the Khmer Republic.
    Note: Embassy Phnom Penh was closed on April 12, 1975, following the evacuation of all U.S. personnel.
    Note: The U.S. Mission to Cambodia was established November 11, 1991, with Charles H. Twining as U.S. Representative. 

  • Emory C. Swank

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: September 3, 1970
    Presentation of Credentials: September 15, 1970
    Termination of Mission: Left post September 5, 1973
    Note: Continued to serve, without accreditation, after the proclamation of the Khmer Republic. 

  • Randolph A. Kidder

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: July 9, 1964
    Note: Took oath of office and proceeded to post, but did not present credentials; left post, September 18, 1964.
    Note: Alf E. Bergesen was serving as Chargé d’Affaires ad interim when Cambodia severed diplomatic relations with the U.S., May 3, 1965. Embassy Phnom Penh was reestablished August 16, 1969, with Lloyd M. Rives as Chargé d’Affaires ad interim. 

  • Philip D. Sprouse

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: June 28, 1962
    Presentation of Credentials: August 20, 1962
    Termination of Mission: Left post March 3, 1964 

  • William C. Trimble
    William C. Trimble

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: February 16, 1959
    Presentation of Credentials: April 23, 1959
    Termination of Mission: Left post June 8, 1962 

  • Carl W. Strom

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: October 11, 1956
    Presentation of Credentials: December 7, 1956
    Termination of Mission: Left post March 8, 1959
    Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned following confirmation on January 29, 1957. 

  • Robert McClintock
    Robert McClintock

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: August 18, 1954
    Presentation of Credentials: October 2, 1954
    Termination of Mission: Left post October 15, 1956 

  • Donald R. Heath
    Donald R. Heath

    Foreign Service officer
    Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
    Appointment: June 25, 1952
    Presentation of Credentials: July 12, 1952
    Termination of Mission: Superseded October 2, 1954
    Note: Also accredited to Laos and Vietnam; resident at Saigon. During Heath’s tenure as non-resident Minister, Legation Phnom Penh was opened to the public, Nov 14, 1950, with Don V. Catlett as Chargé d’Affaires ad interim. Thomas J. Corcoran was serving as Chargé d’Affaires ad interim when Legation Phnom Penh was raised to Embassy status, June 25, 1952.